كتاب نایاب و نفيس " ماتيكان يوشت فريان "، از شگرفترين و دلچسب‌ترين يادگارهاي نياكان ماست.

"يوشت"، پسر "فريان" بود. فريان همانيست كه از نخستين ياوران "زرتشت" بود و زرتشت در گات‌ها از او در شمار ياران نزديك خود نام برده است.

داستان چنين است كه جادوگري به نام "اخت" به شهري آمده و كوشش ميكند تا اين شهر را نابود كند. اَخت از هركدام از مردم پرسشي سخت ميكند و چون نمي‌تواند پاسخي دهد اورا ميكشد. تنها كسي كه همه سي و سه پرسش اورا به درستي پاسخ مي‌دهد يوشت فريان است. اين پرسشها گاه فلسفي، گاه زرتشتي، گاه از گروه اندرز و اخلاقي، گاه ازاطلاعات عمومي، گاه از علوم فيزيك و رياضي و گاه پرسشهايي بچه گانه است. اين ماجرا هشتاد سال پس از مرگ زرتشت روي داده است. همچنين يوشت فريان در ديگر كتب زرتشتي در شمار جاودانان قرار دارد كه در آخرالزمان به ياري سوشيانت منجي مي‌آيد.

با توجه به اين كه چكيده اين داستان در يشتهاي كهن اوستايي آمده است روشن است كه اين اسطوره از سرشناس‌ترين اساطير ايران باستان از دوران مادها تا زمان هخامنشيان بوده است. در زمان هخامنشيان اين داستان به صورت كامل و به عنوان يك كتاب نوشته مي‌شود كه تا به امروز براي ما به يادگار مانده است.

در مورد يوشت فريان هرگز حق مطلب ادا نگشته است. اسطوره "يوشت فريان" كه روزگاري در مقام اعتبار، هم رتبه با اساطيري چون "آرش كمانگير" و "گرشاسپ پهلوان" بوده است؛ امروزه در گرد و غبار تاريخ فراموش شده است. باشد كه اين كتاب بهانه‌اي باشد براي آشتي و آشنايي ايرانيان با اين اسطوره فراموش شده.

اين كتاب نایاب كامل‌ترين ترجمه از كتاب "ماتيكان يوشت فريان" است كه براي نخستين بار توسط بهمن انصاري و وبسايت تاريخبوك منتشر مي‌شود.

دانلود کتاب " يوشت فريان ؛ اسطوره فراموش شده ايراني "

دانلود کتاب ” يوشت فريان ؛ اسطوره فراموش شده ايراني “
4.5 (90%) 4 votes